Smalec to topiony tłuszcz wieprzowy. Ten produkt, który kupujemy w sklepie przeważnie jest zrobione ze słoniny, czyli z warstwy tłuszczu, która gromadzi się między skórą, a żeberkami. Czysty smalec zawiera około 99% tłuszczu. Wbrew pozorom zawiera ponad 55% nienasyconych kwasów tłuszczowych, a wśród kwasów nasyconych dominuje kwas stearynowy, który obniża poziom cholesterolu LDL. Zatem stwierdzenie, że smalec jest całkowicie niezdrowy nie jest do końca prawdą.
W trakcie topienia słoniny płynne części oddzielają się od stałych (różnych błon). Powstają z nich wie frakcje: smalec i skwarki garmażeryjne. Smalec jest zlewany i formowany w kostki. Skwarki ze słoniny często są ponownie odgrzewane na patelni w celu wydobycia złocistobrązowej barwy. Przez to łatwo się przypalają i są niesmaczne. Mimo, że często są dodatkiem do pierogów, to uważam, że nie są ani dobre, ani zdrowe i nie powinny być uznawane za produkt spożywczy.
Proponuję przerobić smalec na swego rodzaju dżem. W tym celu można dodać (lub do słoniny, zależnie od czego zaczynamy) składniki wzbogacające. Dwa podstawowe to cebula i mięso wieprzowe. Najczęściej stosowanym mięsem jest łopatka wieprzowa, ale równie dobrze, albo i bardziej nadaje się tłuste mięso, jak na przykład boczek lub podgardle. Mięso należy drobno pokroić i usmażyć. Pod koniec dodajemy smalec i przyprawy. To może być tymianek, majeranek, oregano, pieprz ziarnisty lub wiele innych. Nie należy przesadzać z solą ponieważ gorącej przystawki nie można spróbować, a gotową potrawę zawsze można dosolić. Po smażeniu należy całość przelać do szklanego lub ceramicznego naczynia do ostygnięcia. Wiele osób dodaje tarte jabłko na etapie stygnięcia. To pozwala zachować kwaskowatość owoców, ale przez to w ogóle nie pasuje do ogórków kiszonych, które są tradycyjnym dodatkiem do dżemu ze świni.
WOŁOWINA Z KOBE W Japonii hoduje się głównie bydło rasy Wagyu. Zwierzęta oznacza się nie tylko rasą ale i regionem pochodzenia tak jak wino w Europie. Najbardziej ceniona jest wołowina z Kobe. W roku 2009 Czytaj dalej…
Omułki (mule) w białym winie Będąc nad morzem nie można przeoczyć możliwości skosztowania małży. Omułki, zwane czasem mulami, są jednymi z bardziej popularnych. Zawdzięczają to głównie łatwej hodowli. Prawie wszystkie pochodzą z gospodarstw rybackich, chociaż Czytaj dalej…
Przegrzebki z salsą pomidorową Przegrzebki to jedne z największych małży. Ich muszle są bardziej okrągłe niż muszle popularnych omułków, a ich średnica dorasta nawet do 20 cm. Sam mięczak również jest większy i ma okrągły, Czytaj dalej…
0 Komentarzy