Na steki nadaje się wiele części: polędwica, antrykot, ligawa czy rostbef. Najwyższą jakość i łatwość obróbki prezentuje polędwica, ale jej cena jest bardzo wysoka. Kupując mięso na steki należy zwrócić uwagę, czy da się z niego wykroić równe kotlety. Przerosty tłuszczu nie są wadą – w większości wytopią się w trakcie smażenia.
 
 
 
STEK WOŁOWY
 
 
Czas przygotowania: 15 minut

Składniki:


polędwica wołowa
oliwa z oliwek
sól, pieprz
łyżka masła
czosnek
 

Jak przyrządzić:

 

Mięso powinno się wyjąć z lodówki na ok 10 minute przed przyrządzeniem. Polędwicę kroimy na dość grube kawałki, ok 4 cm, w zależności od preferencji stopnia wysmażenia. Kawałki mięsa należy oprószyć solą i pieprzem z każdej strony. Na rozgrzaną patelnię wlewamy oliwę z oliwek. Polędwicę smażymy na dużym ogniu – najpierw należy ściąć boki steka, a następnie smażyć ok 1 minutę z każdej strony. Po przerzuceniu na drugą stronę na patelnię dodajemy łyżkę masła oraz 2 zgniecione ząbki czosnku. Podczas smażenie cały czas podlewamy mięso powstałym sosem – spowoduje to, że stek bedzie soczysty i nie wyschnie na zewnątrz. Po zdjęciu z patelni polędwicę zostawiamy na talerzu przykrytą folią aluminiową na ok. 3 minuty, Dzięki temu zatrzymamy sok w steku.
Polecam serwować z sosem grzybowym (na maśle podsmażamy grzyby, dodajemy sól i pieprz, następnie śmietanę i redukujemy aż do uzyskania gęstego sosu).
 
 
 
STEK WOŁOWY
STEK WOŁOWY
STEK WOŁOWY
STEK WOŁOWY
STEK WOŁOWY
STEK WOŁOWY
 

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *