Targ rybny w Sydney.

Wiele razy zastanawiałem się gdzie kupić dobrą rybę, a gdy już ją znalazłem zadawałem sobie pytanie dlaczego jest taka droga. W celu wyjaśnienia tych wątpliwości życiowych zdecydowałem się na wizytę na targu rybnym – w miejscu obecnym głównie w osadach nadmorskich.  W Polsce byłem na takim w Gdyni, ale bardzo mnie zawiódł.  Wybór produktów był mały, głównie były to przetwory rybne i ryby wędzone. Ceny świeżych były wyższe niż w dużych sklepach. W Warszawie niedawno powstał nowy tymczasowy targ rybny czynny tylko w piątki. Jeszcze na nim nie byłem, ale jestem ciekaw, czy będzie z czego wybierać. Ceny ryb wynikają w dużej mierze z wysokich kosztów transportu. Mimo, że Polska ma dostęp do morza, to Bałtyk jest dość ubogi i większość ryb na naszych stołach pochodzi z dalszych akwenów.


targ rybny w Sydney

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w Sydney. Tamtejszy targ rybny działa na innych zasadach. To jest jeden z największych obiektów tego typu na świecie. Najważniejsza jest część hurtowa. Codziennie o 5:30 rano zaczynają się aukcje najlepszych okazów. Tą metodą kupują przetwórnie oraz hotele i duże restauracje. Sprzedaż odbywa się podobnie jak w Tokio. Kupcy oglądają towar, a w odpowiednim czasie składają oferty. Druga część to sprzedaż detaliczna. Tu każdy może obejrzeć, wybrać i zakupić coś dla siebie. W obu tych częściach sprzedającymi są bezpośrednio rybacy lub firmy rybackie, dzięki czemu ceny są atrakcyjne. Hale są otwarte codziennie (z wyjątkiem świąt państwowych), więc jest to gwarancja świeżości. Trzecią część stanowi restauracja wraz z bufetem na wynos. Tu można kupić gotowe danie lub częściowo przetworzone produkty, jak na przykład ugotowane krewetki.

Targ rybny w Sydney – część detaliczna

Sydney jest położone nad ciepłym oceanem, ale statki rybackie wypływają również w chłodniejsze rejony Antarktydy. Dzięki temu wybór ryb i owoców morza jest naprawdę imponujący. Targ rybny oferuje w stałej sprzedaży takie rarytasy jak: śledź, łosoś, tuńczyk błękitnopłetwy, tuńczyk żółtopłetwy, makrela, dorada, karmazyn, żabnica, labraks, węgorz, dorsz, halibut, barramundi, papugoryba, rekin a także krewetki, homary, langusty, langustynki, małże, ostrygi, kraby, ośmiornice, kalmary.
Teraz już wiem jak to smakuje.

1 Komentarz

Bolek · 1 sierpnia 2019 o 15:56

Byłem, ale to trochę daleko z Polski. Z bliższych lokalizacji polecam Mercado Central de Atarazanas w Maladze i targ rybny w Splicie.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *